Jak odnowić felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe są wybierane przez kierowców, którzy chcą cieszyć się ładnym designem. Jednak nawet najlepsze felgi aluminiowe z czasem zaczną nosić ślady użytkowania. Mogą także ulec zniszczeniu. Po kilku sezonach ładne felgi aluminiowe wymagają renowacji, by znów wyglądać dobrze. Jak odnowić felgi aluminiowe? Czy można to robić samodzielnie? Nawet jeśli dbamy o felgi regularnie, z czasem będą miały one rysy. Podczas codziennej jazdy felgi także się brudzą. Osadza się na nich nie tylko kurz i brud drogowy, ale także pył z hamulców. Jak wyczyścić felgi aluminiowe z osadu? Jak odświeżyć felgi aluminiowe domowym sposobem? Co zrobić, gdy felga ulegnie zniszczeniu? Czy prostowanie felg jest bezpieczne?

Jak pomalować felgi aluminiowe?

By pomalować oryginalne felgi aluminiowe, należy najpierw dokładnie je wyczyścić. Są na to różne profesjonalne i domowe sposoby, które przedstawiamy w dalszej części artykułu. Czyste felgi należy następnie wypolerować i dopiero wtedy można zająć się ich malowaniem. To ważne, by zachować kolejność czynności, ponieważ lakier na brudnych felgach będzie wyglądał nieestetycznie i szybko ulegnie zniszczeniu.

Jaki podkład do felg aluminiowych?

By lakier był trwały, należy zastosować najpierw podkład do felg aluminiowych. Jest to koniecznie po piaskowaniu i polerowaniu felg. Na powierzchnię felg nałóż 1 lub 2 warstwy specjalnego podkładu do aluminium. Daj im dobrze wyschnąć. Następnie wybierz lakier do malowania felg. Warto pomalować je kilkoma warstwami lakieru, dając każdej warstwie dobrze wyschnąć. Nie ma co się śpieszyć z tą czynnością. 

Felgi można także pomalować proszkowo. Malowanie proszkowe odbywa się za pomocą specjalnych narzędzi. Dlatego też warto zrobić to u fachowca. Narzędzia natryskowe nanoszą drobinki proszku, który przylega później do felg. Ten rodzaj malowania jest niezwykle dokładny, a felgi są równomiernie pokryte farbą. Następnie farbę utrwala się w 200 stopniach Celsjusza. Proszek roztapia się w tej temperaturze i przywiera do powierzchni felgi. Na koniec pokrywa się ją jeszcze warstwą bezbarwną, by dokładnie zabezpieczyć felgę.

Jak pomalować felgi aluminiowe?
Jak pomalować felgi aluminiowe?

Jak usunąć farbę z felg aluminiowych?

Taką farbę usuwa się przy wykorzystaniu stężonego kwasu siarkowego. Można także wybrać „miękkie środki”. Są to preparaty, które zostały stworzone w oparciu o wysokowrzące rozpuszczalniki organiczne. Dzięki temu są przyjazne dla felg. Te dwa sposoby pozwalają na delikatne usunięcie farby. Mechaniczne próby zdzierania farby, szczotką drucianą, skrobakami lub papierem ściernym, nie należą do odpowiednich. Aluminiowa felga bardzo łatwo się rysuje, a pokrycie ubytków w bloku aluminium nie należy do łatwych. Z pewnością nie da się zamalować problemu. Najlepszy efekt usuwania farby z felg i najbezpieczniejszy zarazem, uzyskamy poprzez piaskowanie, o czym piszemy w dalszej części poradnika.

Czym wyczyścić felgi aluminiowe? Domowe sposoby

Czyszczenie felg powinno odbywać się regularnie. Nalot na feldze od klocków hamulcowych, a także brud z drogi należy usuwać jak najczęściej, a przynajmniej przy każdym myciu auta. Im dłużej zabrudzenia pozostają na felgach, tym trudniej je usunąć. Dokładne usunięcie całego brudu pozwala także na sprawdzenie, w jakim stanie są felgi. Dopiero po oczyszczeniu można zobaczyć, czy są na nich zarysowania lub uszkodzenia. 

Czym czyścić felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe można wyczyścić wykorzystując specjalny środek do czyszczenia felg, który rozpuszcza brud oraz pył z układu hamulcowego. Takie środki są nie tylko łatwe w użyciu i skuteczne, ale także bezpieczne dla aluminiowej powierzchni. Są jednak domowe sposoby, które pozwalają na równie delikatne i skuteczne oczyszczanie powierzchni felg. Trudne zabrudzenia można usunąć sodą oczyszczoną, która neutralizuje kwasy i ma odczyn zasadowy. Dzięki temu można nią usunąć tłuste zabrudzenia, silne zanieczyszczenia i trudne do zmycia osady. A takie często znajdują się właśnie na felgach. Czym usunąć nalot na felgach aluminiowych?

Czym czyścić felgi aluminiowe?
Czym czyścić felgi aluminiowe?

Czym umyć felgi aluminiowe?

Najpierw jednak warto umyć je wodą (najlepiej pod ciśnieniem, trzeba jednak uważać na oponę, jeżeli jej nie zdejmowaliśmy). To pozwoli na wstępne usunięcie zabrudzeń. Później wystarczy wykorzystać pastę z sody oczyszczonej połączonej z wodą. Należy nałożyć ją na powierzchnię, która wymaga czyszczenia, pozostawić na kilka minut, a następnie zmyć wodą pod ciśnieniem. 

Innym domowym preparatem do czyszczenia felg jest środek do mycia piekarnika. Pozwala on na nadanie felgom pięknego połysku. W tym przypadku także warto zmyć wodą największe zabrudzenia. Następnie felgi należy dokładnie wysuszyć i spryskać sprayem do czyszczenia piekarnika. Później należy spłukać go wodą i przetrzeć felgi ściereczką lub gąbką. Ważne, by nie trzymać sprayu dłużej niż 15 minut, ponieważ może on uszkodzić powierzchnię nawet najbardziej wytrzymałych felg aluminiowych.

Ostatnim domowym sposobem na wyczyszczenie felg jest użycie pasty do zębów. Pastę należy nałożyć na wilgotną ściereczkę i nią czyścić dokładnie felgi. To czasochłonne zadanie, ale daje świetne efekty. Na koniec należy spłukać pozostałości wodą. 

Jaki lakier do felg aluminiowych?

Lakierowanie felg aluminiowych jest jednym ze sposobów na malowanie felg. Kierowcy najczęściej wybierają lakier bezbarwny. Jest on najlepszy do samodzielnego użycia. Nie wpłynie na wygląd felgi. Jeśli niewprawiona ręka pokryje felgę nierówno, nie będzie tego zbyt widać. Są jednak ważniejsze korzyści, jakie daje bezbarwny lakier. Dzięki niemu felgi są zabezpieczone nie tylko przed zarysowaniem, ale także przed korozją. Regularne odnawianie i malowanie felg aluminiowych lakierem pozwala na zachowanie ich w świetnym stanie i zapobieganie ewentualnemu zniszczeniu.

Po odnowieniu felg aluminiowych warto także zastosować preparat zabezpieczający do felg, dzięki któremu felga będzie skuteczniej zabezpieczona przed korozją. Jest to szczególnie ważne w naszej szerokości atmosferycznej, gdzie występują trudne warunki pogodowe. Dodatkowo taki preparat sprawi, że brud nie będzie tak bardzo przywierał do felgi. Kolejne czyszczenie jej będzie o wiele łatwiejsze.

Czy warto prostować felgi aluminiowe?

Stan polskich dróg sprawia, że nawet wytrzymałe felgi aluminiowe często ulegają wykrzywieniu. Jak rozpoznać, że felga straciła swój oryginalny kształt? Pierwszym objawem jest drganie kierownicy. Jest to najbardziej odczuwalne podczas hamowania. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ krzywa felga sprawia, że całe zawieszenie samochodu wpada w wyczuwalne wibracje. Towarzyszyć temu może także rozszczelnienie opony. Utratę powietrza w kole, rozpoznamy po „ściąganiu” pojazdu w jedną stronę, w przypadku większego ubytku powietrza, problem staje się dostrzegalny gołym okiem.

Kierowca może także usłyszeć charakterystyczny dźwięk „bicia” felgi. W przypadku, gdy felga ulegnie wykrzywieniu, koło może ocierać o nadkole, przez co auto będzie inaczej się zachowywać podczas hamowania. Taka felga może stwarzać niebezpieczeństwo. Po zauważeniu, że jedna z felg została wykrzywiona, warto sprawdzić także felgę w drugim kole z tej samej strony samochodu, ponieważ prawdopodobne jest, że także mogła ulec (często mniejszemu) uszkodzeniu przy np. wjechaniu w dziurę.

Jak wyprostować felgi aluminiowe?
Jak wyprostować felgi aluminiowe?

Kiedy nie warto naprawiać felgi aluminiowej?

Czy warto ją prostować? Tak. Jednakże lepiej nie robić tego samodzielnie, by nie doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia felgi. Najlepiej, by zajął się tym profesjonalista. Zdarza się jednak, że felga posiada na tyle duże uszkodzenie, że nie można jej naprawić. Nawet kiedy to się uda, może się okazać, że felga pęknie przy najechaniu na kolejna większą dziurę lub krawężnik. Warto z uwagi na bezpieczeństwo wcześniej wymienić tą jedną felgę na nową.

Ile kosztuje prostowanie felg aluminiowych?

Prostowanie felg jest jednak tańszą opcją, nic więc dziwnego, że kierowcy próbują naprawić uszkodzoną felgę, zanim kupią nową. Koszt prostowania felg zależy od wielkości uszkodzenia oraz samych felg. Ceny zaczynają się od ok. 70 zł za prostowanie jednej felgi aluminiowej, jeśli jej wykrzywienie nie jest duże.

Jak wypiaskować felgi aluminiowe?

Przed piaskowaniem felg należy ocenić ich stan techniczny. Felgi mogą być wykrzywione, np. przez wjechanie w dziurę (o które w Polsce bardzo łatwo). Jeśli doszło do takiego uszkodzenia, należy najpierw je naprawić. Czy warto prostować felgi? Na to pytanie odpowiedzieliśmy we wcześniejszej sekcji artykułu. Felgi, które są w dobrym stanie i nie mają wykrzywień, można poddać piaskowaniu.

Piaskowanie felg aluminiowych umożliwia oczyszczenie ich z farby i zarazem polerowanie oraz wygładzenie. Dzięki piaskowaniu możemy znów cieszyć się ładnymi felgami aluminiowymi. Jest to najszybsza i najbardziej skuteczna metoda odnowienia felg i usunięcia z nich rys. Piasek do piaskowania felg aluminiowych jest oczyszczony musi być bardzo drobny. Dzięki użyciu powietrza pod ciśnieniem trafia on nawet w najmniejsze zakamarki i oczyszcza trudno dostępne miejsca. Można zrobić to samodzielnie, jeśli tylko posiada się piaskarkę. W innym przypadku lepiej zlecić to zadanie fachowcom.

Piaskowanie felg aluminiowych, czy warto? Ile kosztuje piaskowanie felg?
Piaskowanie felg aluminiowych, czy warto? Ile kosztuje piaskowanie felg?

Ile kosztuje piaskowanie felg aluminiowych?

Ceny piaskowania felg aluminiowych zaczynają się już od 250 zł za komplet felg. Sama cena zależy jednak nie tylko od warsztatu, ale także od wielkości samych felg. Piaskowanie felg jest o wiele szybszym i bezpieczniejszym dla felgi sposobem renowacji niż wygładzanie ich papierem ściernym.

Jak wypolerować felgi aluminiowe?

Polerowanie felg aluminiowych polega na wygładzaniu powierzchni felgi. Do tego celu można wykorzystać szlifierkę ze specjalną tarczą do polerowania. Na początek należy skorzystać z grubszej frakcji, a z czasem przejść do drobniejszej. To pozwoli na usunięcie większych zanieczyszczeń, a później na wygładzenie wszelkich rys. Najdrobniejsza frakcja wygładzi doskonale całą powierzchnię felgi i umożliwi przeprowadzenie kolejnych procesów regeneracyjnych na feldze.

Naprawa porysowanej felgi może odbyć się także za pomocą specjalnej pasty do polerowania. Taka pasta pozwala na ręczne polerowanie felgi. Jest to jednak czasochłonne zadanie, które wymaga wiele zaangażowania i cierpliwości. Jest to jednak jak najbardziej wykonalne w domowym zaciszu. Jaką pastę wybrać do polerowania? Im bardziej drobnoziarnista, tym lepsza. To ona nada felgom piękny połysk i sprawi, że znów będą wyglądały jak nowe.

Jak usunąć rysy z felg aluminiowych?

Polerowanie felgi wiertarką z filcem to kolejny domowy sposób na polerowanie felg, dzięki któremu usuniemy z niej rysy. Wiertarkę polerską włączamy na niskie obroty i bardzo delikatnie dociskamy ją do felgi. To ważne, by zachować ostrożność i nie zniszczyć aluminiowej powierzchni. 

W przypadku felg stalowych dobrym pomysłem może być chromowanie felg, warto tutaj dodać, iż chrom nie trzyma się aluminium, przez co cały proces jest bardziej złożony i co się z tym wiąże, także bardzo kosztowny. Polerowanie felg aluminiowych daje zadowalające efekty, tylko wtedy kiedy całemu procesowi poświęcimy odpowiednią ilość czasu i dołożymy staranności. Wówczas felga będzie wyglądać jak nowa i nikt nie zauważy, że nasze felgi są używane od kilku sezonów.

Jak usunąć rysy z felg aluminiowych?
Jak usunąć rysy z felg aluminiowych?

Czy felgi można szpachlować?

Naprawa ubytków w feldze odbywa się za pomocą ich szpachlowania. Po dokładnym oczyszczeniu i wyszlifowaniu felg można przystąpić do uzupełniania ubytków. Warto tutaj zaznaczyć iż do szpachlowania felg aluminiowych, używa się tylko szpachlówki z aluminium, która różni się materiałem wypełniającym zupełnie od szpachlówki karoseryjnej.

Jak szpachlować felgę aluminiową?

Naszym zadaniem jest przywrócenie wyglądu oryginalnej felgi aluminiowej. Na szpachelkę nakładamy dostosowaną do potrzeb ilość szpachli i utwardzacz. Mieszamy masę. Musimy z nią pracować dość szybko, ponieważ utwardza się ona po około 5 minutach. Inną szpachelką nakładamy tak powstałą masę na konkretne punkty felgi. Staramy się nie nałożyć zbyt dużej ilości. Nie należy trzeć felgi, by dodatkowo jej nie porysować. Zamiast zbyt grubej warstwy, lepiej nałożyć cienką, a w razie potrzeby dołożyć następną warstwę. Pełne utwardzenie nastąpi po ok. pół godziny. 

Tak utwardzoną szpachlę możemy wygładzić. Należy korzystać z papieru ściernego, którego granulacja wynosi 150 i 220. Takim papierem ścieramy wstępnie powierzchnię. Później papierem o granulacji 320 możemy wygładzić szpachlę. Po zakończeniu procesu delikatnie zdmuchujemy pył i przecieramy delikatną ściereczką. Po szpachlowaniu można nałożyć podkład i pomalować powierzchnię, by znów cieszyć się felgą aluminiową bez ubytków.

Jak usunąć klej z felg aluminiowych?

Klej może być kłopotliwy do usunięcia. Najłatwiej zrobić to zmywaczem do paznokci. Można także spróbować zmyć go alkoholem lub benzyną. Do usunięcia kleju z aluminium można także wykorzystać spirytus spożywczy lub salicylowy. Dobrze sprawdzi się także ocet spirytusowy oraz denaturat. To substancje, które nie zniszczą wytrzymałych felg aluminiowych. Warto tutaj także wspomnieć w tym miejscu, że usuwanie kleju można wykonać krążkiem gumowym do usuwania kleju z felg.

Spawanie felg aluminiowych

Niektórzy uważają, że spawanie felg nie jest dobrym pomysłem. Wszystko jednak zależy od rodzaju uszkodzeń felg. Niewielkie pęknięcia można zaspawać. Te większe po spawaniu mogą stanowić niebezpieczeństwo. W takim przypadku można spawać felgę aluminiową, by dojechać z ograniczoną prędkością do celu, ale dłuższe korzystanie z takiej felgi nie jest wskazane.

Czego lepiej nie spawać?

Są takie rodzaje uszkodzeń felg, których nie można spawać: pęknięcia szprych i ramion, duże skrzywienia osi, a także uszkodzenia, które powodują większe niż 1 mm odchylenia od osi. Spawanie felg najlepiej zlecić profesjonaliście. Będzie on wiedział, czy konkretna felga nadaje się do naprawy. Jeśli się zgodzi, warto zainteresować się, jaką techniką to zrobi. Najlepszą metodą spawania felg aluminiowych jest TIG, czyli spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazu, który jest obojętny, np. argonu.

Ile kosztuje spawanie felg aluminiowych?

To, czy spawanie felgi jest opłacalne, zależy od jej wartości rynkowej. Naprawianie najtańszych modeli może nie być opłacalne. Naprawianie drogich felg aluminiowych dostępnych na rynku może mieć więc sens. To, ile będzie nas kosztować spawanie felgi, zależy od jej rozmiaru oraz od wielkości uszkodzenia. Przykładowe ceny to od 70 zł za felgę 16 calową i od 110 zł za felgę 21 calową. 

Co można zrobić ze zniszczonymi deklami od felg?

W zależności od rodzaju zniszczenia można podjąć różne działania. Jeśli dekiel od felgi ma lekkie zarysowania, można wykorzystać naklejki na dekle i odnowić je w ten sposób. Dzięki temu rozwiązaniu można całkowicie zmienić ich wygląd. Jeśli jednak uszkodzenie jest trwałe, lepiej wymienić je na nowe. 

Jak odnowić felgi aluminiowe?
Jak odnowić felgi aluminiowe?

Czym umyć felgi aluminiowe? 

Z największych zabrudzeń felgę można umyć wodą pod ciśnieniem np. na myjni samochodowej. Następnie, by wyczyścić felgę całkowicie, należy skorzystać z odpowiedniego preparatu, rozpuszczającego brud i pył hamulcowy, wykorzystując do tego szczotki lub ściereczki, w zależności od ilości zabrudzeń.

Jak wyczyścić felgi aluminiowe z osadu?

Felgi aluminiowe można wyczyścić specjalnym środkiem do czyszczenia felg. Jednym z domowych rozwiązań jest pasta z sody oczyszczonej w połączeniu z wodą, którą należy nałożyć na zabrudzone miejsce na feldze i zmyć po kilku minutach. Można także skorzystać z pasty do zębów lub sprayu do czyszczenia piekarnika z tym ostatnim należy uważać i nie pozostawiać go na feldze zbyt długo.

Jak naprawić rant felgi aluminiowej?

Jeśli rant felgi aluminiowej jest wygięty, należy taką felgę wyprostować. Najlepiej, by zrobił to profesjonalista, który potrafi pracować z felgami aluminiowymi. Może się jednak okazać, że taka naprawa będzie nieopłacalna i jedynym sposobem będzie zakup nowej felgi.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *